obrNapsali o nás

obrZáchranáři zasahovali u převráceného autobusu

Hasičské, policejní a zdravotnické sbory zde v rámci každoročního cvičení pořádaného IZS Trutnov simulovaly záchranářské práce při havárii autobusu a dvou osobních automobilů. „Nácvik slouží k ověření dojezdových časů. Všechny jednotky postupovaly správně,“ vyjádřil spokojenost řídící cvičení Jiří Šeps. „Havárie“ byla vyhlášena krátce před devátou hodinou.

Zhruba za deset minut byli na místě hasiči ze Dvora Králové, následováni trutnovským sborem a dobrovolníky z Hostinného a Hajnice. O vyproštěné figurantky se dále starala záchranné služba. Policejní jednotka zajišťovala okolní prostor. „Důležitá je vzájemná spolupráce všech složek záchranného systému,“ uvedl velitel zásahu Zdeněk Šedivka.

Akce byla propracována do nejmenších detailů. Nechyběli ani nalíčené figurantky – studentky Střední zdravotnické školy z Hradce Králové. Sžít se s rolí obětí jim očividně problémy nedělalo. „Podobných akcí se účastníme často. Jsme na to zvyklé,“ sdělila jedna z patnácti figurantek.

Krkonošský deník 27.9.2007

obrHasiče čekala trať plná překážek

STOLÍN - Překonat bariéru vysokou 80 nebo 150 centimetrů, poté uchopit hadice, přeběhnout kladinu, rozvinout hadice, připojit je k rozdělovači a proudnici a následně proběhnout cílem šedesáti metrové trati. Všechny tyto úkony museli v neděli zvládnout mladí hasiči, kteří neodolali a zúčastnili se třetího ročníku přeboru mládeže v běhu na 60 metrů s překážkami s názvem Stolínské šedesátky. Klání, které si nenechalo ujít 60 mladých hasičů ze sborů okresu Náchod a Trutnov, uspořádal Sbor dobrovolných hasičů Stolín.
„Soutěž byla vyhlášena pro kategorie mladší dívky a chlapci 6–11 let a starší dívky a chlapci
12–15 let,“ informoval stolínský hasič Josef Vondra. Dodal, že ve skupině mladších dívek se nejvíce zadařilo Karolíně Schmidtové z Horního Lánova a mezi mladšími chlapci trať nejlépe zvládl Jan Řezníček ze Lhoty u Červeného Kostelce. V kategorii starších dívek si prvenství vybojovala Michaela Středová ze Stolína. „Ve skupině starších chlapců pak skončil na prvním místě Martin Flejgr z Hajnice,“ doplnil Josef Vondra. (Zuzana Kubečková)

Krkonošský deník 13.6.2007

obrPři hromadné nehodě uhořel člověk

K tragické dopravní nehodě došlo v pátek (8. června 2007) po čtrnácté hodině na silnici mezi Kuksem a Choustníkovým Hradištěm na Trutnovsku. Na rovném úseku silnice došlo ke střetu dvou osobních vozidel, dodávky s osobním vozidlem na korbě a kamionu. Na místo byly povolány tři jednotky profesionálních hasičů ze Dvora Králové nad Labem, Trutnova a Jaroměře, dále dobrovolné jednotky z Bílé Třemešné, Hajnice, Vlčkovic v Podkrkonoší a Jaroměře se čtyřmi technickými automobily a osmi cisternami.
Řidič osobního vozidla Mercedes Benz se při předjíždění čelně srazil s protijedoucím kamionem Renault Premium. Mercedes byl odmrštěn na předjížděné osobní vozidlo Ford Focus. Do kamionu dále narazila za ním jedoucí dodávka Mercedes Benz, která na korbě přepravovala osobní vozidlo Volkswagen Touareg. Po střetu došlo k požáru, který zcela zničil nebo poškodil havarovaná vozidla.
Řidič osobního vozidla Mercedes na místě uhořel. Zranění účastníci nehody byli vyproštěni dříve než požár zasáhl všechna vozidla. Spolujezdec z dodávky utrpěl vážná zranění a musel být letecky transportován do královéhradecké fakultní nemocnice. Řidič kamionu byl také zraněn a byl přepraven do nemocnice v Trutnově.
Požár se hasičům podařilo lokalizovat během čtyřiceti minut. Po uhašení provedli vyproštění mrtvého řidiče a odstranění vraků z vozovky.
Komunikace na místě nehody byla do pozdního odpoledne zcela uzavřena. Policie ČR odkláněla dopravu po vedlejších komunikacích. Příčiny nehody šetří Policie ČR.

HZS Královéhradeckého kraje 8.6.2007

obrHasiči budou pod jednou střechou

Hajnice - Po necelém roce přípravných prací začalo budování nové hasičské zbrojnice. Proměna bývalého skladu na požarnické zázemí je financována z rozpočtu České republiky a obce. Výhledově se počítá s uskladněním materiálu pro činnost sboru, mladých hasičů, soutěžního družstva a pochopitelně jednotky obce Hajnice. Pod jednu střechu se tak dostane materiál, dosud umístěný na několika místech v obci. Vyřeší se také stávající problém s výjezdem vozidla Liaz. To doposud parkuje v areálu místní firmy H. L. F., což je nevýhodné při výjezdu. Dochází ke ztrátám mnohdy cenných sekund. (bm)

Krkonošský deník 9.12.2006

obrHasiči zasahovali ve škole, naštěstí šlo jen o cvičení

Dvůr Králové - Po chodbě školy se valí hustý dým. Žáci Základní školy Schulzovy sady po výzvě ředitele spořádaně opouštějí třídy. Do dupotu bot zaznívají sirény hasičských aut. Tak začalo včera cvičení integrovaného záchranného systému. Před vyhlášením poplachu zadýmoval budovu specialista trutnovských hasičů. "Jde o běžný diskotékový kouř," prozradil. Simulovaný požár vypuknul na půdě v druhém patře. " Děti jsme vyváděli podle stupně ohrožení, nejprve tedy z vyšších pater," vysvětlil ředitel Josef Sedláček. Po jeho telefonu na linku 112 dorazil po čtyřech minutách jako první vůz zdejší požární jednotky. Hasiči v dýchacích přístrojích prošli budovu, aby vyloučili přítomnost lidí. V přízemí našli žačku, která se nadýchala kouře. Byla v bezvědomí, samozřejmě všechno jenom "jako". O její stav se postarala posádka rychlé záchranné služby, která přijela přímo z ostrého zásahu. Dívenku, která svou roli sehrála dokonale, ošetřili a s dýchacím přístrojem naložili do sanitky. "Líbilo se mi to. Ani jsem neměla strach, "zhodnotila svoji úlohu Terezka Bečková. Po profesionálních hasičích přispěchaly také dobrovolnické jednotky." Máme tady vozidla z Bílé Třemešné a Hajnice, dorazí ještě výsuvný žebřík z Trutnova," vysvětlil velitel zásahu Ladislav Rudolf. Hajničtí pomáhali přímo v zakouřené budově. Úkolem dobrovolníku z Třemešné bylo doplňovat vodu v hlavní cisterně. Museli proto spojit svoje tanky se zásahovým autem. Připravili také čerpadlo, které sálo vodu z Hartského potoka. Původně měly dorazit další tři dobrovolnické jednotky. "Je pro nás složité se uvolnit z práce, žádné kompenzace za to zaměstnavatel nedostane," vysvětlil jeden z dobrovolných požárníku. Dvojice hasičů vystoupala s proudnicí po žebříku až na střechu historické budovy školy. Když z hadice vytryskla voda, ozvalo se z davu dětí radostné " Hurá". Po čtyřiceti minutách bylo po požáru. Velitel zásahu ještě dětem vysvětlil, kdo jim pomáhal. Potom už se stovky žáku vrátily do tříd. " Byl to profesionální zásah. Hasiči i záchranka přijeli velice rychle," uzavřel cvičení ředitel školy Josef Sedláček. (bm)

Krkonošský deník 10.10.2006

obrPožár začal nejspíš v autě

Pilníkov - V plamenech se v sobotu ocitl soukromý rodinný dům. Škoda činí více než půl milionu korun. Požár vypukl v přilehlé garáži, kde nejspíš začalo hořet auto. Oheň přeskočil na dům, kde způsobil značnou škodu. Zničil střechu a celou horní část budovy. Kromě profesionální jednotky z Trutnova se do likvidace "červeného kohouta" zapojili také dobrovolní požárníci z Horního Starého Města, Hajnice a Vlčic.
Na místě zůstanou hasiči do dnešního dne. Budou pomáhat při hledání příčin požáru a šetření policie. "Je tam vysoká vrstva horkého popela, kterou rozhrabují, aby se dostali vyšetřovaté až k možnému místu zahoření, "vysvětlil operační důstojník trutnovské jednotky Augustýn Kraus. Důvod požáru není zatím jasný. Je také nutné hlídat spáleniště, aby nezačalo znovu hořet. (bm)

Krkonošský deník 25.9.2006

obrÚmyslně podpálili hospodářský dům

Stanovice - K požáru hospodářského stavení vyjeli v neděli ve 22.50 hodin profesionální hasiči ze Dvora Králové. Na místo dorazily i jednotky dobrovolných hasičů z Dubence, Vlčkovic v Podkrkonoší, Bílé Třemešné a Hajnice. Oheň se podařilo zcela zlikvidovat v 1.50 hodin. Po ohledání místa požáru hasiči zjistili, že oheň byl založen úmyslně. Případ proto dále šetří Policie ČR. Poškozena a zničena byla část konstrukce střechy stavení a zasažena byla i garáž. Škoda byla vyčíslena na dvě stě tisíc korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn. (has)

Krkonošský deník / Krkonošské noviny 11.4.2006
Info:
]  Máte-li zajímavý článek týkající se SDH Hajnice a myslíte si, že by zde neměl chybět, zašlete nám ho prosím pomocí jednoduchého formuláře.
© 2007-20010 SDH Hajnice. Webhosting a správa stránek: Karel Řehák.